כסאות גלגלים – כל מה שצריך לדעת

כסא הגלגלים הוא אחד מפריטי הציוד החשובים ביותר שפותחו כדי לעזור לנכים. למרות שישנם עוד מכשירים ואביזרים רבים אשר נועדו לכך, הפך כסא הגלגלים ל"אייקון" של האוכלוסייה הנכה, והוא משמש למשל בתמרורי חניית נכים וכדומה. עבור מי שלא מבין בנושא, כסא הגלגלים עשוי להראות ככסא פשוט אשר אליו הוצמדו גלגלים, אך למעשה כסאות גלגלים מורכבים הרבה יותר, והם מבוססים על טכנולוגיות מתקדמות.

כיום מאפשר כסא גלגלים לנכים רבים לנהל אורח חיים שלם יותר ויותר, בעיקר בזכות העלייה ההדרגתית במודעות הציבור לחשיבות נושא הנגישות. אם בעבר היו נכים על כסאות גלגלים מנועים מלהיכנס למקומות ציבוריים רבים, ואפילו חלק מן הרחובות לא היה נגיש להם (למשל בשל מכוניות או פחים אשר חוסמים את המדרכה), הרי שלאט לאט נחקקים חוקים ותקנות אשר הופכים את המרחב הציבורי למותאם גם למי שאינו מסוגל ללכת בכוחות עצמו.

למי שאינו מתמצא בתחום יכולים כל סוגי כסאות הגלגלים להיראות דומים זה לזה, אך למעשה ישנם כמה סוגים עיקריים של כסאות גלגלים, אשר נועדו לאוכלוסיות שונות. כסא הגלגלים הסטנדרטי עונה על רוב הצרכים של אנשים אשר מוגבלים בהליכתם אך יחד עם זאת יכולים להפעיל את ידיהם (כיוון שסיבוב הגלגל נעשה באמצעות הידיים). הכסאות הסטנדרטיים שכיחים לא רק אצל נכים לצמיתות אלא גם משמשים אנשים אשר סובלים ממגבלה זמנית, כגון אנשים המחלימים מפגיעה ברגליים או בגב ומשתמשים בכסא גלגלים כפתרון זמני עד שיוכלו לשוב ולעמוד על רגליהם.

בנוסף לכסא הגלגלים הסטנדרטי אפשר למצוא גם כסאות גלגלים משוכללים יותר, אשר באים לתת פתרונות לבעיות ספציפיות. כך למשל ניתן למצוא כסאות המאופיינים במשקל נמוך במיוחד. כסאות אלו מאפשרים לנכים להיכנס ולצאת בקלות ממכוניות, ובכך פותרים בעיה יום יומית חשובה. ישנם גם כסאות מתקדמים אשר פותחו עבור נכויות קשות במיוחד, ובהם ניתן למצוא רצועות מתכווננות ותומכות צד, משענות ראש אשר ניתן להתאים באופן אינדיווידואלי ועוד מרכיבים רבים שהמשותף לכולם הוא שהם מאפשרים התאמה מדוייקת של הכסא למצב הגופני הספציפי של היושב עליהם.

דילוג לתוכן