סנוזלן

סנוזלן – מהפיכה בעולם הגירוי החושי
ילדים רבים בארץ ובעולם סובלים מתסמונות שונות אשר גורמות בין היתר לפיגור התפתחותי שכלי ומוטורי. אותם הילדים זוכים לקבל את הטיפול הצמוד והמסור ביותר ע"י מטפליהם בתקווה שיגשימו לממש את הפוטנציאל הטמון בהם במידת האפשר ולהצליח למנוע מהם מחלות אשר יפחיתו במידה משמעותית את איכות חייהם. סנוזלן הינה אחת השיטות אשר יכולה להוות חלק אינטגרטיבי מהטיפול בילד המוגבל, שיטה אשר פותחה בהולנד לפני כ- 400 שנה ומאז ועד היום עברה שיפור טכנולוגי משמעותי שמביא לתוצאות יוצאות דופן אשר נראות בשטח בטיפול בילדים בעלי מוגבלויות הסובלים מתסמונות שונות.

הסנוזלן והגירוי החושי
סנוזלן הינו שם נרדף לביטוי חוויה על-חושית, ביטוי אשר רומז ולו במעט על דרכי השיטה הנפלאה הזאת. השיטה מתאימה לילדים אוטיסטים, בעלי שיתוק מוחין, פיגור שכלי ובעלי תסמונות אחרות. החוויה העל-חושית הינה חוויה אשר מערבת מספר חושים בו זמנית בחדר אשר מנוטרל מהעולם החיצוני לחלוטין ומהווה מציאות נפרדת אשר מעניקה את ההזדמנות לגלות ולחקור יותר על העולם בסביבה בטוחה ומרגיעה. בעוד בשנות ה- 70 הייתה הטכנולוגיה בחיתוליה, הרי שכיום נעשה שימוש באלמנטים וויזואליים, שמיעתיים ותחושתיים יוצאי דופן על מנת לגרות את הילדים תוך הפניית משאבי הלמידה שלהם באופן מבוקר. חדר הסנוזלן בנוי כך שייווצר מצב בו ניתן לחוות את כל החושים בעת ובעונה אחת :
• ראייה – מסכים עם צורות מתחלפות, סיבים אופטיים, מקרנים, לייזר, צבעים מתחלפים ועוד.
• שמיעה – מוזיקה מתחלפת ואינטגרטיבית בהתאם למיקום הילד והחפצים שהוא נוגע בהם.
• מישוש – חום וקור, רטט, צורות, פרוות, חספוס.
• ריח .
• שיווי משקל – מזרנים, כריות ומבוכים.

חדרי סנוזלן רבים כוללים גם אלמנטים של מציאות מדומה, כלומר, אמצעים אשר מביאים ליחסי גומלין אינטראקטיביים בין הילדים למציאות המתקיימת רק בחדר.

הדרכה
העולם הווירטואלי אשר נוצר בחדר הסנוזלן מתופעל ע"י מדריך סנוזלן מקצועי אשר בוחן את התקדמות הילד והרצון שלו לחקור ולגלות עולם ומגיב בהתאם לכך. ככל שהילד ירגיש יותר בנוח כך הוא יגלה יותר רצון ללמוד ולחקור, מה שיביא לשיפור קוגניטיבי משמעותי אשר יתקיים גם מעבר לחדר הסנוזלן.

דילוג לתוכן